Embryology sciences

مراقبتهای بهداشتی در بارداری

تغذیه

بهداشت دهان ودندان

بهداشت روان

مصرف دارو

ورزش

اجتناب از تماس با افراد بیمار


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه پنجم دی ۱۳۹۰ساعت 22:55  توسط پریسامهدوی  | 

نکاتی بالینی درمورد دوران بارداری

**اندازه گیری ارتفاع رحم وتعیین میزان رشد جنین

گوش دادن به صدای قلب جنین

تغییرات بدن مادر باردار


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه پنجم دی ۱۳۹۰ساعت 22:50  توسط پریسامهدوی  | 

جنین در رحم مادر چه خواب هایی می بیند؟

چرخه‌های مغز جنین بین فعالیت عنان گسیخته و مداوم خواب در مرحله حرکت سریع چشم یا REM و وضعیت استراحت کامل یعنی خواب غیر REM عقب و جلو می‌شوند.
اما این مطلب که آیا مغز جنین‌های جوانتر و نابالغ نیز دارای چرخه خواب است و یا اینکه به سادگی در وضعیت غیر فعال قرار می‌گیرد، پیش از این رازی مهم در دانش بیولوژی انسان بوده است.
کارین شواب، ریاضی دان و گروهی از دانشمندان علوم اعصاب در دانشگاه آلمانی «فردریک شیلر» کشف کرده‌اند که جنین‌های بسیار نابالغ گوسفند می‌توانند هفته‌ها قبل از مشاهده اولین حرکات سریع چشم وارد یک وضعیت شبیه رویا دیدن در خواب شوند.
بر اساس این تحقیق، تحلیل‌های ریاضیاتی این محققان می‌تواند منجر به درک بهتری از هدف خوابیدن شود و هم چنین ابزاری برای مطالعه نحوه رشد مغز و تشخیص دوره‌های آسیب پذیری در زمان رشد مغز فراهم کند. در حالی که این آسیب دیدگی‌ها ممکن است به بروز بیماری در سالهای آتی زندگی منجر شود.
مقاله‌ای در خصوص این بررسی‌ها در مجله انستیتو فیزیک آمریکا منتشر شده که روی حرکات پویایی غیر خطی در سیستم‌های ادراکی و عصبی متمرکز شده است.
در این تحقیق بررسی شده که چطور آشفتگی روی نواحی خاصی از مغز تاثیر می‌گذارد و نیز رویکردهایی را درباره مشکلات مختلف در بحث علوم اعصاب از جمله خواب ارائه شده است.
به گفته دانشمندان، اندازه گیری و سنجش مستقیم فعالیت مغز جنین انسان در رحم غیر ممکن است.
آنچه که ما درباره عادات ابتدایی خواب می‌دانیم عمدتا از حرکات چشمی مربوط به مشاهده منشا می‌گیرند.
عملکرد‌ چرخه‌های خواب در اوایل دوران جنین و نیز ماه‌های پایینی این دوره هنوز موضوعی بحث برانگیز در دنیای تحقیقات روی فرایند خواب است.
دانشمندان از شیوه‌های گوناگون برای ارزیابی فعالیت مغز در جنین استفاده کرده‌اند اما تمام این شیوه‌ها مشکل و خطا پذیر بوده‌اند. به همین دلیل هنوز محققان درباره رشد مغز جنین و چرخه‌های ساده خواب در این دوران اطلاعات دقیقی ندارند.
اما این‌بار دکتر شواب برای حل این مشکل روی گوسفند مطالعه کرده است. چون این حیوان معمولا یک یا دو جنین را به اندازه و وزن جنین انسان باردار می‌شود.
وی و دستیارانش، فعالیت الکتریکی مغز را در جنین گوسفند بررسی کردند. آنها با بهره گیری از تکنیک‌های ریاضی به کشف الگوهای مهمی در خواب جنین نائل شده‌اند.
دکتر شواب توانست چرخه‌هایی را در پیچیدگی فعالیت مغزی نابالغ شناسایی کند. این چرخه‌ها هر 5 تا 10 دقیقه نوسان دارند و همزمان با رشد جنین به آرامی تغییر می‌کنند.
این یافته درک بهتری از فرایند رشد مغزی به ویژه از زمان جنینی و سرنخ‌های مهمی درباره بیماری‌های پس از تولد و در سنین بزرگسالی در اختیار محققان قرار خواهد داد.

+ نوشته شده در  یکشنبه چهارم دی ۱۳۹۰ساعت 22:46  توسط پریسامهدوی  | 

جنین صدای وضعیت روحی مادر را درک می کند

یافته های جدید دانشمندان حاکی از آن است که هوشیاری جنین از وضعیت روحی مادر، رشد نوزاد را پس از تولد تحت تاثیر قرار می دهد.

جنین صدای وضعیت روحی مادر را دریافت می کند

جنین صدای وضعیت روحی مادر را دریافت می کند

به گزارش دیلی اکسپرس، پژوهشگران دانشگاه ایروین – کالیفرنیا چگونگی تحت تاثیر قرار گرفتن رشد جنین از وضعیت روحی و روانی مادر را مورد مطالعه قرار دادند.

آنها دراین پژوهش مادران باردار را از نظر افسردگی پیش و پس از زایمان بررسی کردند.

این محققان همچنین نوزدان را پس از تولد برای مشاهده روند مطلوب رشد آنها مطالعه کردند.

این دانشمندان دریافتند اگر شرایط پیش و پس از تولد، با ثبات و یکسان باشد، چه اتفاقی برای نوزاد می افتد. یعنی اینکه نوزادی که پس از تولد وضعیت رشدی مطلوبی دارد مادرش پیش و پس ازتولد او در وضعیت سلامتی مناسبی بوده است این وضعیت مطلوب در مورد نوزدانی که مادرشان پیش و پس از تولد نیز افسرده بودند اند صدق می کند.

اما از سوی دیگر آنچه که روند رشد نوزاد را کند می کند تغییر شرایط است. یعنی آنکه فرزند مادری که پیش از تولد نوزاد افسردگیش را پشت سر نهاده و سلامت روحی به دست آورده است و یا مادری که سلامت پیش از تولد را به افسردگی پس از آن تغییر داده است، دچار مشکلات رشد می شود.

این پژوهشگران نتیجه گرفتند اگر مادری پیش از تولد فرزندش دچار افسردگی باشد باید برای حفظ سلامت جنینش درمان خود را به زمانی بعد از زایمان موکول کند.ادر را دریافت می کند

+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم آذر ۱۳۹۰ساعت 19:0  توسط پریسامهدوی  | 

جنینهای دختر مقاوم ترند!

محققان دانشگاه آدلاید در تحقیقات خود تفاوتهای جنینهای دختر و پسر را در مبارزه با استرسهای مادر در دوران بارداری مورد بررسی قرار دادند.

نتیجه این تحقیقات نشان می دهد در حالی که جنینهای پسر در ابتدا مقاومت خوبی در مقابل فاکتورهای استرس زای کوتاه مدت مثل آسم و یا عفونتها از خود نشان می دهند، جنینهای دختر روند رشد خود را با ثبات بیشتری در زمان استرسهای طولانی مدت حفظ می کنند. بنابراین جنینهای پسر به مراقبت بیشتری نیاز دارند چون می توانند با خطر توقف رشد، تولد نارس و در موارد شدیدتر با مرگ مواجه شوند.

این دانشمندان در این خصوص اظهار داشتند: "ما مشاهده کردیم زمانی که زن در دوره بارداری تحت یک فشار استرسی قرار می گیرد، جنینهای پسر به سرعت رشد می کنند در حالی که جنینهای دختر کوچکتر باقی می مانند و به این ترتیب در صورتی که در طول بارداری اتفاق بسیار حادی روی دهد احتمال بیشتری برای حفظ حیات خود دارند. در حقیقت جنینهای دختر کوچکتر و مقاومترند و توانایی بهتری برای ادامه زندگی دارند."

براساس گزارش ABC NEWS، این تفاوتها به دلیل گردش هورمونهای استرس در جفت است. دخترها در حضور این هورمونها پایداری و سازگاری بیشتری از خود نشان می دهند در حالی که پسرها در تلاش برای حذف این هورمونها هستند و همین مسئله موجب می شود که شانس آنها برای یک فرایند توسعه جنینی طبیعی کاهش یابد و برای این جنینها پس از تولد مشکلات زیادی ایجاد شود.

این محققان در ادامه افزودند: "نتایج بررسیهای ما می تواند به توسعه درمانهای ویژه از این دست کمک کرده و به علاوه راهکارهای پیشگیرانه ای برای رشد و توسعه جنینهای در معرض خطر ارائه کند

+ نوشته شده در  پنجشنبه سوم آذر ۱۳۹۰ساعت 18:37  توسط پریسامهدوی  | 

تاریخچه جنین شناسی

 ارسطونخستین دانشمندی بود که 340 سال قبل از میلاد به مطالعات علمی در زمینه جنین شناسی پرداخت .کارهای وی اگرچه از نظر دانش امروزی دارای نواقص زیادی است :ولی از این نظر که مطالعاتش نقطه آغازی برای دانش جنین شناسی است حائز اهمیت است. ارسطو گمان می کرد که موجود زنده ازدو راه به وجود می آید اول اینکه جنین از  قبل آماده و ساخته شده است ودر دوران جنینی صرفا نمو کرده وبزرگ می شود.دوم اینکه موجود زنده سیر تکامل نمو جنینی خود را از ماده بی شکلی آغاز کرده و تدریجا نمو و تکامل فردی خود را به پایان می رساند .کمی پس از مشاهده فولیکول های تخمدان به وسیله Graaf در سال  1972 ،دو دانشمند به نامهای Leeuwenhock و Hammدر سال 1677برای اولین بار اسپرم انسان را مشاهده کردند .البته هنوز اهمیت گامت در تکوین (development ) درک نشده بود .با کشف گامت دو نظریه مطرح شد :

1-:Spermits اسپرم محتوی فرد کامل مینیاتوری است و تخمک تغذیه کننده است.

2- : Ovistsتخمک محتوی فرد کامل مینیاتوری است و نمو آن به وسیله مایع سمن تحریک می شود .

این کشف که تخم برخی حشرات از طریق پارتنوژنز و بدون اسپرم می تواند رشد کند نظریه دوم را قوی تر کرد .این بحث و جدال ها تا قرن بعد هم ادامه پیدا کرد تا اینکه تحقیقات و یافته های بعدی اهمیت هر دو جنس را در تولید مثل مشخص نمود .اهمیت این نکته را یک راهب ایتالیایی به نامLazzaro Spallanzani نشان داد .سپس این فرضیه مطرح شد که تکوین جنین از طریق رشد و نمو و تغییر شکل تدریجی و پیشرونده اتفاق می افتد .بر اساس قانون ون بائر Von Bear,s law):شخصی به نام Karl Ernst Von Bear  در سال 1928این قانون را تدوین نمود ) جنبه های اساسی و کلی هر موجود در مراحل اولیه تکوین و زود تر از ویژگیهای خاص آن موجود ظاهر می شود .این شخص همچنین وجود لایه های زاینده را در جنین نشان داد; اما اهمیت آنها تا شناخت اساس سلولی ساختار موجود هنوز مشخص نبود. با ارائه تئوری سلولی توسط اشلیدن و شوان در سال 1939          (Mathias Schleiden and Schwann Theodor) اساس جنین شناسی مدرن پی ریزی شد و جنین شناسی به عنوان یک علم آغاز گردید.


 

+ نوشته شده در  پنجشنبه سوم آذر ۱۳۹۰ساعت 17:52  توسط پریسامهدوی  |